Metodika - začínáme se šipkami

Aneb, jak se z člověka stane šipkař a co by měl všechno udělat pro svou výkonnost...


Takže, jak se vlastně stane člověk šipkařem? Úplně jednoduše. Ovšem musí splňovat několik podmínek (nutných, nikoli však postačujících). Hlavně totiž musí býti hravý a soutěživý. Nejpravděpodobnější začátek budoucího šampióna je návštěva herny (či hospody), kde je šipkový automat či sisalový terč (ale ten je v Česku méně pravděpodobný). Kamarádi ho buď zlákají ke hře, nebo ho nebaví jen tak sedět a popíjet (pivo, limču či asfalt :-), hra ho zaujme a sám se "vtírne" mezi již hrající. A hodí si svou první šipku...


Další možnostmi je, že budoucí šampión dostane terč (k vánocům, padesátinám atd.), sám koupí dětem a pak jim ho zabere pro sebe :-) kvůli špatným studijním výsledkům nebo vidí šipky v televizi a chce si je zkusit. Pokud terč již dostal, je většinou už pozdě, ale pokud teprve váhá (a moc se zatím nevyzná), měl by si o TERČÍCH něco přečíst. V každém balení by měl být samozřejmě návod jak každý terč pověsit, do jaké výšky, základy bezpečnosti a z jaké vzdálenosti se hází. Pokud tam takovýto návod chybí (často dostáváme dotazy, takže asi ano), najdete toto v kapitole ROZMĚRY.


Jak jde čas, začínající šipkař začne házet pravidelně. Hned od začátku je třeba se vyvarovat NEJČASTĚJŠÍCH CHYB začátečníků. Opravdu co nejdříve! Špatných návyků je později těžké se zbavit. Už v tuto chvíli je dobré (pokud nejste přirozený talent) si přečíst něco o stylu. Nechte si poradit ale hlavně použijte svou hlavu a cit.


Nemáme možnost tu popisovat každý typ různých AUTOMATŮ čí nástěnných elektronických terčů, ale to že se na nich dá hrát spoustu různých typů HER zjistí brzy každý šipkař. Buď z návodu nebo od zkušenějších. Některé hry jsou oblíbenější některé méně. Nejvíce se hraje "501" DO. DO = Double Out, nutnost zavírat dvojnásobkem. Tato hra je na 15 kol. Pokud je v herně tato hra dražší (10 Kč) hraje se "301" za pětikorunu na 10 kol. Zavírat můžete i SO - Single Out, zavírat můžete jakkoliv nebo (to asi nejméně) MO - Master Out, zavírat se musí doublem nebo triplem. Ze začátku sice novopečený šipkař zavírá jen tzv. singlem později si ale osvojí i ZAVÍRÁNÍ doublem. Druhou nejhranější hrou je cricket. Tam už se pozná jestli házíte náhodná čísla, nebo se umíte trefit.


Je třeba si také koupit své první šipky (letky, hroty...)! Ty které se půjčují nestojí za nic nebo jsou pokaždé jiné. Musíte je sice sebou pořád nosit, ale jde jen o zvyk. Pravověrný šipkař nevyjde z domu bez šipek. Nechtějte po nás radu jaké ŠIPKY si máte pořídit. Čtěte! Koukejte! Zkoušejte! A pokud Vás šipky budou "držet" delší dobu, počítejte s tím, že to nejsou šipky poslední...


No a nastal čas změřit se s ostatními. Je potřeba začít jezdit na různé turnaje po blízkém i vzdálenějším okolí. A čím dál tím častěji vyhrávat :-) Je lepší si vybrat dlouhodobější sérii turnajů kam chodí víceméně stálá skupina hráčů. Můžete tak sledovat svou výkonnost (závisí samozřejmě i na losu ale dlouhodobě se to projeví). Pro porovnávání Vaší výkonnosti je třeba také hrát mimo turnaje. Nejlepší je na to kamarád o něco lepší než jste Vy. Slabšího soupeře by jste podvědomě podceňovali, s mnohem silnějším by Vás to poté, co se nedostanete ani k doublům, přestalo bavit. Je potřeba si zvyšovat cíle.

Pokud v okolí nejsou žádné turnaje můžete uspořádat svůj PRVNÍ TURNAJ. Další možností jak se poměřit s jinými šipkaři je buď vstoupit do již existujícího týmu, popřípadě, pokud seženete několik podobných nadšenců, založit zcela NOVÝ TÝM, a začít hrát některou z mnoha týmových soutěží.


Čím víc šipky Vás šipky strhnou tím lépe. Je však také potřeba na sobě pracovat. Pokud si chcete zlepšovat svou výkonnost, je třeba začít trénovat. Bez tréninku si šipkař jen udržuje svou výkonnost na stabilní formě (v tom lepším případě) nebo jde s výkonností dolů. Ale ne jen tím že budete hrát zápasy, i když i to je určitý TRÉNINK. A najednou zjistíte, že to co Vám v tréninku jde, v zápase s protivníkem jako by jste to zkoušeli poprvé. Říká se že 50% (70%,90%,...) úspěchu či neúspěchu ve sportu typu šipek se rodí v hlavě. PSYCHOLOGIE šipek je složitá, ale ne jinak než v jiných podobných (i naprosto odlišných) sportech.


Pro ty, kteří si chtějí zvyšovat svou výkonnost, je možné si na našich stránkách přečíst nějaké ČLÁNKY o šipkách od zkušených hráčů či metodiků. Je to dobré pro začátečníky i pro již zkušené šipkaře.