Historie WDF/BDO

Vznik BDO

BDO - British Darts Organisation byla založena 7.1.1973 Olly Croftem v přední části jeho domu v Muswell Hill na severu Londýna. Dalšími členy této organizace byla jeho manželka Lorna (†06/2003), Sam Hawkins a Jim Sweeney. Úvodního setkání se prý zúčastnilo 13 lidí. BDO vzniklo oddělením od NDA(GB). Croftovi se povedlo přetáhnout televize i velké sponzory.

Vznik WDF

WDF - World Darts Federation byla založena v roce 1976 (jako nezisková organizace) na popud BDO. Prvními členy bylo 15 států. Dnes (2007) jich má přes 60. Mimo obvyklých cílů (propagace, větší vážnost, sport...) měla hlavně rozšířit více šipky po celém světě a hlavně pak do USA (získat sponzory).

Zaměňování WDF a BDO

BDO a WDF jsou dvě různé organizace. BDO spoluzaložila spolu s dalšími národními organizacemi WDF. BDO je členem WDF (stejně jako NDB z Nizozemska, SDA ze Skotska, ČŠO z Česka atd.). BDO se velkou měrou podílí na organizování turnajů pro WDF. Některé náznaky z historie šipek nás bohužel vedou k názoru, že BDO spoluzaložila WDF aby zvýšila svou prestiž, rozšířila vysílání do světa, ale nemá moc zájmu aby na důležité turnaje jezdili "exotičtí" šipkaři. Dostat se dnes (2008) na MS WDF/BDO je pro šipkaře ze vzálenějších zemí velmi obtížné. BDO (a jmenovitě Olly Croft) má dodnes obrovský vliv na chod WDF. A BDO dodnes sídlí na adrese v Muswell Hill. Nedivme se tedy, že všichni bohužel tyto dvě organizace na úkor WDF zaměňují.

Turnaje WDF/BDO

Nejdříve zmiňme turnaje kategorie Major:

Od roku 1974 se hraje World Masters (od roku 1982 i pro ženy)
Od roku 1977 se hraje World Cup (od roku 1983 i pro ženy)
Od roku 1978 se hraje World Championship (od roku 2001 i pro ženy)
V letech 2002-07 se hrál World Darts Trophy (2002-05 i pro ženy)
V letech 2003-07 se hrál International Darts League

[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
(Winmau)

(Lakeside, Embassy)
(Bullit, Bavaria)
(Topic, Tempus)

Další turnaje WDF

Euro Cup (od roku 1978), Asia/Pacific Cup, America Cup
Další turnaje jsou pořádány národními svazy a jsou od roku 2007 rozdělené na 4 kategorie pro žebříček WDF (mezi něž patří i Czech Open - kat. 3). Pro účast na World Championship je důležitý žebříček nazvaný BDO Invitation Table, a některé turnaje jsou zároveň rozděleny pro tento účel na 3 kategorie (Czech Open je od roku 2007 v kategorii C).

Další turnaje BDO

British Inter-County Darts Championships, British Open, British Classic, British Internationals (od 1979), English Open, Scottish Open, Welsh Open, Six Nations Cup, Gold Cup, Dutch Grand Masters

Organizace WDF

WDF zahrnuje 66 národních organizací (2008). Ne všechny organizace se ale účastní turnajů pořádaných WDF (nechtějí či nemohou z finančních důvodů. Např. největší účast na WDF World Cupu byla 41 států. Viz. statistiky účastí na Worl Cupu.

Organizace BDO

BDO zahrnuje nyní (2008) 66 hrabství ve Velké Británii. Počet hrabství ve Velké Británii se ale v posledních letech několikrát měnil - proto jsou dnes podle členění BDO některá bývalá hrabství spojená a některá (dnes neexistující) v BDO stále fungují samostatně.
Má také 69 přidružených zemí světa (více než WDF! Ale proč?)
BDO organizuje turnaje pro jednotlivá hrabství (county) a turnaje Inter-County (BICC). Každé hrabství organizuje své soutěže jednotlivců a Super Ligu.

Vzestup a pád šipek

Po zrodu World Championship se šipky začaly více objevovat v televizi. Významné turnaje přenášely kanály ITV a BBC. Šipky měly tehdy obrovskou popularitu. BDO/WDF ovšem tuto popularitu promarnila. Postupně šipky ztratily většinu sponzorů a tími zájem televizí. Za počátek útlumu šipek se (někdy) považuje zrušení pořadu World of Sport televize ITV v roce 1985. Ale již v roce 1983 skončily British Gold Cup (BBC), Butlins Grand Masters (ATV) a British Matchplay (ITV).

Ještě před tím (21.04.1980) byl vysílán (v pořadu Nine O'Clock News) skeč o šipkařích, který zesměšňoval hráče pijící alkohol a kouřící na pódiu (před tím, než to bylo v roce 1989 zakázáno). Tento pořad sice nevedl k propadu popularity, ale vytvořil dlouhodobě škodlivý obraz o šipkách. Mimochodem, ke členům skupiny která tvořila tento pořad, patřil i Rowan Atkinson (známý jako Mr. Bean). Skeč mužete shlédnout v kapitole srandičky - videa.

Mezi roky 1988 až 2001 byl WDF World Championship jediný turnaj který se vysílal v pozemní TV ve Velké Británii. Následky jsou známé: Nedostatek financí pro hráče (profesionály), vedl k založení konkurenční PDC. (viz článek Historie WDC/PDC). Navíc od roku 2003 ztratila BDO hlavního sponzora Embassy, poté co vláda zakázala reklamu tabákových výrobků ve sportu.

Odchod hráčů

Po založení PDC odešli WDF/BDO nejlepší hráči. Ale i v pozdějších letech se tento proud nezastavil. Odešli např. mistři světa John Part, Richie Burnett, Steve Beaton, Raymond van Barneveld, Jelle Klaasen. Nebo skvělí hráči jako např. Ronnie Baxter, Wayne Mardle, Chris Mason, Kevin Painter atd.
Zůstali např. Les Wallace, Ted Hankey, John Walton, Tony David, Andy Fordham, Mark Webster. Někteří hráči se naopak (tak od roku 2007) začali vracet z PDC. Jsou to však hráči kteří se neprosadili, měli problémy nebo svůj vstup do WDF uspěchali. Např. Kevin McDine (03/2007), Steve Coote (04/2007), Robbie Green (první dopingový případ z roku 2006 se vrátil na konci roku 2007), Toon Greebe (mladíček měl v PDC celkem úspěch, dostal se na MS 2008 a na žebříčku byl 64, přestoupil 02/2008)

Mezinárodní uznání šipek

Na zasedání mezinárodního sportovního shromáždění SportAccord v 04/2007 v Pekingu se WDF stalo plnohodnotným členem GAISF. WDF bylo uznáno jako hlavní světový řídící orgán pro šipkový sport. SportAccord je shromáždění, na kterém je zastoupeno více jak 100 mezinárodních sportovních federací. Tyto federace jsou přidruženy k organizacím jako GAISF (General Association of International Sports Federations), ASOIF (Association of Summer Olympic International Federations) a AIOWF (Association of the International Olympic Winter Sports Federations), právě tak jako International Olympic Committee Executive Board (organizace založena Pierre de Coubertinem, řídící Olympijské hry a sídlící ve švýcarském Lausanne). Šipky by měly být zařazeny jako předváděcí sport na Olympijské hry v Londýně 2012.

Poslední dobou:

BDO na turnaji World Masters v 10/2007 změnila nasazování. 8 nejlepších nasadila až mezi posledních 16! Ti nejlepší tak zadarmo získali obrovskou výhodu. Roy Price (Nor), který býl zvolen asi o měsíc dříve předsedou WDF řekl, že to neodpovídá duchu pravidel a těmto osmi nebyl započítán tento turnaj do žebříčku WDF. Do žebříčku BDO ale ano.

V letech 2006 a 2007 se turnajů IDL a WDT účastnily i hráči PDC. Poté ale PDC oznámila, že se dalších IDL a WDT nezúčastní a půjde cestou vlastních turnajů. 04/2008 bylo oznámeno, že oba turnaje končí.

Obrovský úspěch šipek, který odstartovala svou prací PDC, zájem sponzorů, televizí a diváků, se odrazil i ve WDF a BDO, které se na tomto zájmu tak trochu svezly. Po dlouhých letech se tak podstatněji zvedly i odměny na turnajích WDF/BDO.

BDO, i přes své chyby měla a má obrovský vliv na šipkařský sport ve Velké Británii i ve světě. WDF spolupracuje na TV přenosech se stanicemi BBC (ve Velké Británii) a od roku 1998 s SBS6 (v Nizozemsku). Od BBC se přes např. Eurosport dostáva do celého světa.