Historie PDC (WDC)

Vznik WDC

PDC - Professional Darts Corporation byla založena v lednu 1992 jako WDC - World Darts Council. Založilo jí 16 tehdejších hráčů WDF/BDO. Byli to, mimo jiné, všichni mistři světa mimo v té době dvaapadesátiletého Leightona Reese (Eng - MS 78), který již skončil kariéru.

Konkrétně: Eric Bristow (Eng - MS 80,81,84-86), John Lowe (Eng - MS 79,87,93), Phil Taylor (Eng - MS 90,92), Jocky Wilson (Sco - MS 82,89), Bob Anderson (Eng - MS 88), Keith Deller (Eng - MS 83), Dennis Priestley (Eng - MS 91), Peter Evison (Eng), Richie Gardner (Eng), Rod Harrington (Eng), Jamie Harvey (Sco), Cliff Lazarenko (Eng), Kevin Spiolek (Eng), Alan Warriner (Eng), Mike Gregory (Eng) a Chris Johns (Wal). K nim se přidali i hráčští manažéři Dick Allix, Tommy Cox a John Markovic.

Jako úkol měla nová společnost pozvednout v té době upadající zájem o šipky a rozšířit je po celém světě a do televize. Samozřejmě ale, že hlavně šlo o peníze. Hráčům se nelíbila výše odměn a zkostnatělá byrokracie WDF/BDO, která trvá dodnes. A vypadá to, že se ještě prohloubila.


Válka mezi WDF/BDO a WDC

WDF/BDO jako odvetné opatření zakázala v roce 1993 (krátce po MS) všem členům WDC účast na všech turnajích WDF/BDO a v reprezentaci. Navíc pohrozili všem ostatním hráčům, že pokud se zúčastní jakéhokoliv turnaje, exhibice a dokonce i charitativního utkání s hráči WDC, budou rovněž potrestáni.

Tento zákaz semkl většinu členů WDC a dali WDF/BDO k soudu, který WDC po několika letech vyhrálo. Předběžné opatření však zajistilo možnost hrát na turnajích pořádaných oběma společnostmi, jen se hráči museli rozhodnout, které MS budou hrát.


Turnaje PDC (WDC)

Ještě než začalo mistrovství světa a další známé turnaje, uspořádalo WDC několik TV turnajů. Prvním TV turnajem (Anglia Television) byl už v říjnu 1992 Lada UK Classic (nebo Masters?).

WDC Lada UK Classic
1992 Mike Gregory (fin. Bob Anderson), 1993 Mike Gregory (fin. Jocky Wilson)
WDC Samson Darts Classic
1993 Bob Anderson (fin. Phil Taylor), 1994 Dennis Priestley (fin. Bob Anderson), 1995 Peter Evison (fin. Jerry Umberger)
WDC Greene King Masters
1994 Phil Taylor (fin. Kevin Spiolek)
WDC UK Matchplay (v roce 93 Skol Matchplay)
1993 Dennis Priestley 6:1 Jocky Wilson, 1994 Dennis Priestley 7:5 Bob Anderson, 1995 Alan Warriner 6:4 Rod Harrington, 1996 Phil Taylor 6:2 Dennis Priestley


Prvního MS (World Championship) v roce 1994 se zúčastnilo 24 hráčů: čtrnáct z původně šestnácti výše uvedených (Gregory a Johns, se zalekli a vrátili se zpět aniž si zahráli MS, a byli nahrazeni Graeme Stoddartem (Eng) a Kevinem Burrowsem (Eng)). Dále Tom Kirby (Irl) a 7 hráčů z USA (Jim Watkins, Gerald Verrier, Dave Kelly, Steve Brown, Jerry Umberger, Sean Downs a Larry Butler).


Od roku 1994 se hraje World Championship (od 2010 i žen a juniorů)
Od roku 1994 se hraje World Matchplay
Od roku 1998 se hraje World Grand Prix
Od roku 2002 se hraje Las Vegas Desert Classic
Od roku 2003 se hraje UK Open
Od roku 2005 se hraje Premier League Darts
Od roku 2007 se hraje German Darts Championship
Od roku 2007 se hraje US Open
Od roku 2008 se hraje European Darts Championship
Od roku 2008 se hraje Champions League Darts
Od roku 2009 se hraje Players Championship
Od roku 2010 se hraje Cricket Championship

[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
[výsledky]
(Ladbrokes)
(Stan James)
(SkyPoker)
(PartyPoker)
(Blue Square)
(Whyte&Mackay )
(PartyPoker)
(PartyPoker)
(PDC)
(PDC)
(PDC)
(PDC)

Od roku 2007 se navíc PDC pořádá Grand Slam of Darts (PartyBets.com) [výsledky], kterého se učastní i hráči WDF.


Tomlin Order

Po letech sporů 30.06.1997 WDC a WDF/BDO podepsaly smlouvu - druh mimosoudní dohody (tzv. Tomlin Order - pojmenovaný podle soudce barona Tomlina, který ji poprvé použil v roce 1927). Ve smlouvě se obě organizace navzájem uznaly a dohodly se, že hráč, který se zúčastní PDC World Championship (popř. PDC World Matchplay), nesmí hrát v příští sezóně WDF World Championship (popř. WDF World Masters). Opačný přístup PDC neuplatňuje (např. Barneveld v byl v roce 2006 ve finále MS WDF a o rok později již vyhrál MS PDC). Výběr této smlouvy v angličtině (celé znění asi nebylo zveřejněno) si můžete prohlédnout [zde].

Je to možná tím, že nerozumíme právní mluvě (a zvláště té anglické), možná tím, že celá smlouva nebyla zveřejněna, ale několik vět si buď odporuje, nebo nám nesedí vzhledem ke znalostem:


Vznik PDC

V červenci 2001 odstoupilo původní vedení, a z WDC se stala zisková společnost PDC (na rozdíl od WDF/BDO). Hráči ani svazy nejsou členy PDC. Předsedou je od té doby Barry Hearn, Tim Darby se stal šéfem exekutivy a Gayle Farmer šéfem přes média. Sídlí ve Warwickshire (Anglie).


Problémy a naschvály


Společné turnaje

PDC World Matchplay, v letech 1998 - 2001 byl turnaj považován za open. Mohli se tedy kvalifikovat i hráči WDF. Poté ale PDC změnilo tuto možnost, hráč musel být členem hráčské asociace PDPA, čímž de facto skončily účasti hráčů WDF.

PDC Las Vegas Desert Classic, turnaj je otevřený pro všechny severoamerické hráče.

PDC UK Open, turnaj je od začátku koncipován jako otevřený pro všechny hráče. Pro mnohé hráče WDF se stal odrazovým můstkem pro přestup do PDC.

WDF International Dart League (IDL) - původně grandslamový turnaj WDF se od roku 2006 postupně změnil na turnaj s rovnocennou účastí hráčů obou organizací. Podobným způsobem se hrál i další turnaj WDF World Darts Trophy (WDT) - Bavaria.

Grand Slam of Darts, organizovaný PDC je od začátku turnajem pro vítěze, finalisty (popř. další v pořadí) nejdůležitějších turnajů jak PDC, tak i WDF.


Rozšiřování PDC

Postupem času se stala z PDC mohutná sportovní organizace v mnohém již větší a lepší než WDF. A rozhodně bohatší. PDC se podařilo dostat šipky do TV před milióny diváků, sehnat sponzory a zvýšit oblibu a prestiž tohoto sportu. Svědčí o tom například zprávy z tisku o sledovanosti šipek (MF Dnes 20.12.2006), článek o MS PDC (LN 06.01.2007) a další články.

Poslední roky (přibližně od r. 2005) se začala rozšiřovat do různých částí světa. V Nizozemsku, Německu a v Austrálii vznikly organizace spolupracující s PDC. Kvalifikační turnaje na MS PDC se rozšířily např. i do Číny, Japonska, JAR, Karibiku, USA, Indie, Ruska, na Filipíny a do východní Evropy (Praha na podzim 2007 před turnajem WDF ČŠO Czech Open). Vznikly další turnaje kategorie Premier (v USA, Německu).

Málokdo ví, že se MS PDC 2001 zúčastnila i první žena - Gayl King (Can) - prohrála v 1. kole (28.12.2000) s Graeme Stoddartem (Eng). I PDC rankingů se ženy začaly zúčastňovat (např. Deta Hedman).

PDC spolupracuje na TV přenosech s placenou stanicí Sky Sports. US Open je vysílán na Challenge TV a Grand Slam of Darts na ITV.