PARTOVY ŠIPKY - ČÁST TŘETÍ

Kanadská šipkařská hvězda John Part se ve třetím pokračování své rubriky soustřeďuje na základy trénování.

Máte své šipky a svůj terč, takže jste připraveni hrát.

Co teď? Potřebujete si vybudovat nějaký tréninkový plán k maximalizaci užitku k udržení zájmu.

Pokud by jste začali jen tak házet šipky do terče bez plánu, nebylo by v tom žádné soustředění a nikam by to nevedlo. Potřebujete mít krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Tyto cíle by se měly zcela vztahovat k Vašemu tréninku, jako když se učíte měřit svou výkonnost. To Vám velmi pomůže v opravdovém zápase proti silnému protivníkovi a začne platit staré šipkařské klišé: hrajte na terč, ne proti soupeři.

Existují tři klíčové body pro rozvíjení tréninkového režimu:

- Vyvarujte se rozptýlení
- Vytvořte si plán pravidelného postupu
- Počítejte si své průměry

Vyvarujte se rozptýlení:

Zdá se to samozřejmé, ale může to být nejtěžší aspekt Vašeho tréninku.

Máte-li představu o tom, jak dlouho byste chtěli trénovat, pak se musíte rozhodnout kdy. Někteří lidé mají více možností než jiní, ale cílem by mělo být, zvolit si čas, kdy nejste rušeni, nebo kdy můžete vypnout svůj telefon.

Dejte lidem okolo sebe vědět, že si nepřejete být rušeni (jinak to nemá cenu). Pusťte si hudbu, kterou máte rádi, abyste tak odstínili jiné, rušivé zvuky, jako například děti nebo hluční sousedé.

Nezačínejte trénovat, pokud Vaše myšlenky zaměstnává cokoliv jiného. Půlhodina cíleného tréninku je efektivnější než hodiny roztržitého házení.
       
Vytvořte si plán pravidelného postupu:

Když už se rozhodnete, jak dlouho bude Váš pravidelný trénink trvat, potom si ho potřebujete uspořádat. Jeho struktura by měla být založena na minimu času, kdy musíte cvičit. Tímto způsobem budete opakovat stejný postup pokaždé, když trénujete, což je velmi užitečné pro kontrolu toho, zda se zlepšujete nebo ne.

Pokud budete mít více času, můžete si vše zopakovat, nebo jen dělat doplňková cvičení (viz. dále).

První částí Vašeho pravidelného tréninku by mělo být rozcvičení. Potřebujete si uvolnit paži, srovnat mechaniku a míření.

Nejdříve byste si měli "obejít terč" vnějšími singlovými poli (od 1 do 20), potom vnitřními singlovými poli (mezi trojnásobkem a středem), a nakonec pole 25.

Až bude Vaše paže dobře uvolněná, můžete se přesunout na doubly, střed a nakonec na triply.

Po zasažení všech doublů a triplů jste připraveni otestovat se vážně.

Druhou a hlavní částí pravidelného cvičení by měla být zkouška výkonnosti. Ta podpoří Váš zájem o trénink. Zkouším předstírat potenciální soutěžní podmínky. Například jestliže moje příští soutěž je double-in 501, tak to zkouším. Jestliže se hraje na 3 nebo 5 vítězných legů ze setu, tak zkouším tuto variantu.

Hraji proti imaginárnímu soupeři, který je velmi důsledný (30 bodů na šipku). Když začínám, vím, že mám 18 šipek, kterými musím vyhrát leg, nebo prohraji. Začíná li soupeř, mám pouze 15 šipek.

Tato čísla si můžete přizpůsobit podle své úrovně, ale jestliže vyhráváte víc, než prohráváte, měli byste si podmínky ztížit.

Dobrou metodou pro trénink středů je určit si 50 jako výhru, 25 jako remízu a vše ostatní jako prohru.
       
Počítejte si své průměry:

Jediný způsob, jak změřit své výkony, je zmapovat si své pokroky. Vždy, když trénuji, používám tužku a papír, abych si zapsal své výsledky.

Jestliže hrajete 20 legů 501, vynásobte 501 x 20, a pak odečtěte zbývající skóre. Potom sečtěte, kolik šipek jste hodili a touto hodnotou vydělte předcházející číslo. To Vám dá průměr bodů na jednu šipku (p.p.d. - point per dart).

Vydělte počet vyhraných her, počtem celkových her a vynásobte to 100. Získáte tak své procento uspěšnosti.

Pro praktický účel je více důležitý průměr bodů na jednu šipku, než procento uspěšnosti, ale oboje je dobrým měřítkem. Na konci tréninku si zapište datum a své průměry do tréninkového deníku. Jestliže se Váše průměry postupně nezvýší, upozorní Vás to, že je někde chyba. Myslím si ale, že častěji budete výsledky potěšeni.

Hodně štěstí při tréninku

John Part