.:: Sociálně zdravotní aspekt ::.

Sociálně lékařské hledisko
vlivu cvičení šipek na člověka

Tělovýchova a zdraví - dvě neoddělitelné části. Tento axióm není třeba dokazovat. Bohužel v dnešní počítačové době, naléhavě vystupuje problém hypodynamie (nedostatek pohybu), ne každý najde čas a projeví svou vůli přinutit se po ránu cvičit, zaběhat si nebo navštěvovat bazén. Řešením tohoto problému může být šipkový sport.

Šipky se zrodily v Anglii před dávnými lety, kdy hlavním vybavením byly luky a oštěpy, a ovládání vyžadovalo velké zručnosti, to vojáci vymysleli toto jednoduché soutěžení, dovolující zároveň podporovat sportovní formu a příjemně trávit čas.

Dovednost hrát šipky, házení krátkých šípů (šipek) do kruhového terče ze vzdálenosti 2 m 37 cm, je možno dosáhnout v poměrně krátké době. Sám proces zvládáni dovednosti házení, a poté i hry v kruhu přátel a blízkých, přináší množství radosti (potěšení). Nechává vyniknout rozmanitou škálu smyslů.

Šipky - jedna z mála her, kterou je možné hrát jak venku tak v místnosti. Pro hráče neexistují jazykové ani věkové překážky. Se stejnou náruživostí mohou mezi sebou soutěžit dospělí, děti i zdravotně postižení. Čím to je, že je tato hra tak dobrá?

Hlavní předností je dostupnost a jednoduchost dosáhnout cíle. To přitahuje natolik, že lze strávit u terčů několik hodin, snažit se získat požadovaný, zdánlivě lehce splnitelný výsledek, aniž by si člověk všiml, jak letí čas. Ale tento čas není ztracen, v tuto chvíli se hráči dostávají do zápalu, jsou neustále v pohybu, bez přetěžování nachodí během hry 2-3 km. Po obdobných činnostech se lepší koordinace, stabilizuje se rytmus dýchání a práce srdečně-cévní soustavy, svalstvo poslouchá, a stává se pružnějším.

Podstatné je, že pro dosažení požadovaných výsledků (požadavky rostou postupně podle natrénovanosti) je nutná lepší koncentrace a mobilizace, tak že dokonce i astmatik během hry přestává využívat léky a plně se soustředí na terč. Barvy terče od dob středověku prodělaly změny, kladně ovlivňují a uklidňují zrakové vnímání. Příznivý účinek pro zlepšení zraku se projeví i při výrazných barvách. Také zaostřování pohledu ze šipky na terč se podobá speciálnímu cvičení pro krátkozraké, kdy se na okenní sklo nanese bod a přesunováním pohledu z tohoto bodu do dálky pomáhá posilovat oční svalstvo.

Rychlý běh současných událostí, se dozajista projevuje v našem životě. Neustále někam spěcháme a bojíme se, že přijdeme pozdě, nemůžeme zastavit, nepozorovaně prožíváme milé i velmi stresové situace. Zadržet vír událostí, dát je do pořádku, odtrhnout se od papírování a jiných rutin pomůže terč v kanceláři. Je to jako pracovní přestávka s rozcvičkou. Zpočátku ze sebe vypouštíte do terče spolu se šipkou všechna negativa. Poté, po nějakém čase házíte šipky bezúčelně. Ale ejhle, objevuje se zájem o přesný zásah, pro nějž je nutno maximálně soustředit pozornost na svou techniku (toto je i chvíle odpočinku od monotónní práce a také brzda nepotřebného shonu). Naše psychika je vytvořena tak, že dlouhá koncentrace pozornosti na jednu věc je velmi obtížná. Vaše mysl se automaticky přepíná do pracovního toku, ale je již více svěží a doplněná nábojem energie. Jak se říká - spojit příjemné s užitečným. Zde je důležité včas přestat, takovouto "pracovní rozcvičku" je možné uskutečnit 4-5 krát denně.

Proběhl pracovní týden, celková únava se nakupila, ale vždyť i toto zvýší zkušenosti při hře. Otázka zní: kde strávit víkend? S novinami na pohovce, u televize nebo s rodinou na šipkovém turnaji.