3. článek: Stres

Here you are, in the ninth
Two men out and three men on
No where to look, but inside
Where we all respond to Pressure.
-Billy Joel

Stres. To je trest každého soutěžícího. Je jedno o jakou soutěž se jedná i na jaké úrovni hrajete. Pozná to každý. Většina mu podlehne. Někteří vypadají, že je neovlivňuje. Někomu dokonce jde k duhu. Viděl jsem dobré a zkušené šipkaře rozpadnout se jako suchý list. Taky jsem viděl lidi, kteří vypadali, že netuší o co jde a házeli jako by doma pravidelně trénovali. Dlouho jsem se pokoušel se stresem nějak vyrovnat. Přál bych si mít nějakou kompletní odpověď. Věřím, že znám tři věci, které pomohou každému šipkaři se vším co souvisí se stresem. Je to míření, sebedůvěra a zkušenosti.

Nejprve pohled na míření. Míření není jenom čistě koncentrace. Míření je zaměření Vaší koncentrace na jednu nebo dva velmi specifické předměty a ignorování všeho ostatního. Nezaměřujte se na svého soupeře. Nezaměřujte se na okolní hudbu. Nezaměřujte se na ten buben, který Vám buší v hlavě 160 krát za minutu. Dokonce se nezaměřujte ani na šipku v ruce, protože její klepání Vás může rozhodit. Nepřemýšlejte ani o výhře nebo prohře. Jediná věc, na kterou se soustředíte, je určený terč. Nic jiného. A tečka, konec diskuze. Je dost těžké vytrvale házet T20 nebo D16. Nedělejte si to ještě těžší tím, že se necháte rozptylovat dalšími záležitostmi.

Sebedůvěra je také důležitá věc, související se stresem. Sebedůvěra Vás úplně jednoduše přesvědčí, že můžete trefit cíl, na který míříte. Myšlenky na to, že minete, se do Vaší mysli nesmí dostat. Nevadí Vám, v jaké situaci se právě nacházíte. Důležitost dablu, triplu nebo středu je ve finále úplně stejná jako byla v prvním kole turnaje. Logicky vzato si nemyslím, že se terč může v průběhu večera zmenšovat, ale musím připustit, že to tak působí. Když už jste to trefili dřív a můžete to udělat i teď.

Zkušenosti jsou důležité. Když už ne kvůli ničemu jinému, tak z předchozích dvou důvodů. Můžete si přečíst a nastudovat všechno, co souvisí s psychologií sportu a jemností šipek. Pokud ale nejste schopni fungovat ve vypjatých situacích, pak je všechno čtení a studium naprosto zbytečné. Abyste se mohli téměř vždy ve stresových situacích cítit v pohodě, potřebujete je znovu a znovu zažít. Ze začátku můžete šíleně prohrávat. Bude se to stávat. Jednou ale hodíte svojí "teď a nebo nikdy" šipku a vyhrajete hru/zápas/turnaj a všechen stres se změní v nadšení. A navíc si dokážete, že ten stres nebyl tak strašný, jak jste si mysleli. Příště budete v takové situaci uvolněnější. Pokud jste uvolněnější, můžete si i více věřit. Čím víc si věříte, tím lépe dokážete zamířit. Lepší míření se rovná lepším šipkám a na konec i většímu počtu výher.

I když tyto tři věci hodně souvisí se stresem spojeným se šipkami, nevyřeší všechny Vaše problémy. Jsou chvíle, a to dokonce i teď, kdy se mi třesou ruce. Ještě pořád někdy přemýšlím o tom, co se stane, když minu vítězné číslo. Naštěstí tyhle okamžiky přicházejí stále méně častěji. Pokud mám házet, soustředím se pouze na terč a nic dalšího. Věřím si, že dokážu trefit přesně to co potřebuji, abych vyhrál. Zkušenosti mi to prokázaly a to samé se stane i Vám.

dart hr