Andy Fordham

Důležitá data:
Státní příslušnost:
Přezdívka:
Federace / svaz:
Webové stránky:
*02.02.1962 (61 let)
ENG - Anglie
The Viking
PDC od 02/2009
http://www.andythevikingfordham.com/

Úspěchy v nejdůležitějších turnajích:

WDF World Championship - 2004 (Vítěz), 1995,1996,1999,2001 (SF)
WDF World Masters - 1999 (Vítěz), 1994,1996,2001,2003 (SF)
WDF World Cup - 2001 (Finalista)
WDF International Darts League - 2003 (SF)
WDF World Darts Trophy - 2002 (SF)

Něco navíc:

Fotky: Před svou hospodou, S pohárem, V celé kráse, Házející, Z profilu
Flash: AF

Andy Fordham - mistr světa WDF z roku 2004, tehdy asi nejtěžší mistr světa (mimo sumo a wrestling), vážil v době svého triumfu 30 kamenů a 8 liber (brit. váh. jednotka 14 liber ≈ 6,37 kg) a jeho obvyklá denní dávka byla 25-30 lahví Holsten Pils (před zápasem snědl třeba i šest steaků), což se zdálo téměř normální pro muže, jenž měl obvod pasu 60 palců - 152 cm. Některé údaje hovořily i o 160 cm.

V mládí se Andy Forham věnoval lehké atletice a po skončení střední školy hrál fotbal za místní klub. V té době začíná jeho láska k šipkám, protože po zápasech a trénincích chodili fotbalisté do místní hospůdky zahrát si šipky. A „Ohaře“ jak tehdy přezdívali Andymu, brali s sebou.

Popularita
Andy Fordham patří k nejvíce populárním šipkařům na světě. Účinkoval v několika TV show (Celebrity Fit Club, Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway)

Problémy:
Drogy a alkohol obzvlášť zruinovaly kariéru nejednoho sportovce, jak by mohli vyprávět například Paul Gascoine či Jan Šimák, ale existují i výjimky, které potvrzují pravidlo. Jednou z nich je britský šipkař Andy Fordham, který se ve své autobiografické knize přiznal, že během valné části své úspěšné závodní dráhy holdoval alkoholu a co víc, dokonce zcela opilý vyhrál i mistrovství světa v roce 2004. "Vzpomínám si na svůj první šampionát v roce 1995. Byl jsem neuvěřitelně nervózní. A tak jsem se před zápasem opil a stalo se to nejhorší možné: fungovalo to. Od té doby jsem pil při hře pořád. Pomáhalo mi to se soustředit," tvrdí Fordham.

První kolaps přišel v listopadu 2004, kdy v tzv. „Rozhodující zkoušce“, zápase mezi úřadujícícmi mistry světa PDC – Philem Taylorem a WDF – Andy Fordhamem o 100.000 £ po polovině zápasu Andy zkolaboval.

Phil Taylor již předtím Andyho varoval, že jeho přílišné pití a problémy s nadváhou jej ohrožují na životě.

Velký úder přišel v lednu 2007 na mistrovství světa WDF. Před zahájením úvodního zápasu se Simonem Whitlockem zastihl Andy Fordhama záchvat mozkové mrtvice.

Andy strávil několik týdnů v nemocnici a z pravé plíce mu lékaři vytáhli 18 litrů vody.

Zotavování:
V červnu 2007 poskytl zotavující se Andy Fordham rozhovor pro dartsdirectory.com. V rozhovoru vyjádřil odhodlání vrátit se zpět k šipkám.

„Je to ale velice tvrdé“ řekl Fordham: „Záchvat mrtvice byl na pravé polovině mozku, což ovlivnilo levou polovinu těla. Už lépe mluvím, i když ještě trochu nezřetelně vyslovuji. A i má chůze se silně zlepšila. Když sedím tak se cítím OK, ale má hlava ještě není v pořádku. Když mluvím s lidmi, tak si myslím, že křičím, ale ve skutečnosti jen šeptám.“

O svém pití vypráví, že na oslavě prvního výročí svatby se svoji dlouholetou přítelkyní Jennifer v roce 2001 vypil přes 60 lahví Pils. Dnes už ovšem pít nemůže. „Nemám jinou volbu. Buď nepít, nebo zemřít.“

Na konci rozhovoru byl reportérem Donaldem McRae požádán aby hodil tři šipky. Andy přezdívaný Viking pečlivě zamíří a první šipkou trefí spodní okraj terče. Druhá šipka se odrazí ode zdi a až třetí šipka se zabodne těsně pod T20. „Možná že návrat začíná zde“ říká s plachým úsměvem Andy Fordham.

Návrat - září 2007
Po devěti měsících udělal Andy "Viking" Fordham nevídaný návrat na čáru. V půlce září 2007 se zúčastnil turnaje Turunc Open v Turecku a dostal se až do semifinále, kde prohrál s vítězem turnaje Martinem Phillipsem z Walesu.

Andy Fordham, nyní (2007) váží "pouze" necelých 21 kamenů. A začal jíst zdravé saláty. [foto1], [foto2], [foto3]

V 07/2008 se objevila zpráva, že stav AF se zhoršil a očekává jej transplantace jater. Neskutečně zhubl a jeho stav se snad stabilizoval. Dokonce v 02/2009 přestoupil do PDC. Zatí se ale neprosadil.