Zprávy www.sipky.cz

Zprávy ze šipkového sportu z domova i ze světa.


Novinky v sezóně 2005/2006

03.08.2005 20:39

V polovině července uveřejnily všechny šipkové svazy novinky (viz.článek)týkajícíse nadcházející sezóny. Pojďme si jednotlivé body trochu rozebrat a okomentovat:

ad ČMŠS novým členem
Nejdříve fakta: ČMŠS vznikl před několika lety oddělením od ČAKS-AŠA. Na rozdíl od jihočeské oblasti (která se po roce oddělení navrátila do ČAKS-AŠA) ale vznikl nový právní subjekt ČMŠS a vznikl "staronový" svaz samostatných právních subjektů ČAKS-AŠA-ČMŠS.
Na valné hromadě UŠO (konané 28.6.2005) nepodpořil tento krok pouze president ČŠO Jan Přikryl. Ze stránek ČŠO citujeme:

Představenstvo ČŠO se po zralé úvaze rozhodlo NEPODPOŘIT vstup ČMŠS do UŠO a hlasovat PROTI vstupu.
Zdůvodnění:
ČMŠS je regionální svaz a jeho přijetí zakládá precedens pro další „svazy“ založené v budoucnosti.
Za ideální považujeme restrukturalizaci UŠO na sekce. Současný stav s 3 „soft“subjekty je již tak neúnosný a rozšíření o další „svaz“ situaci jen komplikuje. Pokud má UŠO plnit zásadní body svých stanov jako je např. zajištění státní reprezentace je nutná zásadní změna její struktury. Návrh nové struktury bude prezentován v návrhu nových stanov UŠO vypracovaných ČŠO.
Důvodem představitelů ČMŠS pro vstup dle svých vyjádření na první schůzce není sportovní stránka, nýbrž finanční prospěch z případného vstupu do ČSTV a snížení nákladů na pořádání turnajů.

Tolik tedy ČŠO. My si můžeme říct co z toho plyne.
Klady pro UŠO: Znovusjednocení. Více peněz od ČMŠS. VH UŠO schválila rozpočet na následující období ve výši ČAKS-AŠA: 600.000,-Kč, ČŠS: 600.000,-Kč, ČMŠS: 300.000,-Kč a ČŠO: 0,-Kč.
Zápory: Z ČAKSu se časem (po různém odpadávání a navracení některých oblastí) muže stát sdružení samostatných právních subjektů ČAKS-AŠA-ČMŠS-BFLM-PSVZ :-).
Asi by nemělo být tak jednoduché, aby majitelé automatů mohli nějakou oblast jen tak jednoduše odtrhnout od mateřského svazu. Je to sice jejich obchodní politika, ale pravděpodobně to nepřispěje šipkovému sportu.
Ovšem to je na velkou debatu o změnách ve vnitřní struktuře, organizaci a financování svazů které zde v tomto článku nechceme řešit. Snad časem...

ad Společné soutěže družstev
Nezbývá než souhlasit a podpořit. Otázkou snad je jen kdy budou zrušena zatím ještě samostatná Mistrovství jednotlivých svazů. Kardinální otázkou zůstává možnost startu hráčů za různé svazy. Z toho vyplývají i jednotné soupisky družstev pro všechny soutěže.

ad Sezóna soutěží jednotlivců
Panují názory, že vrcholný sportovní turnaj by se měl konat pokud možno v krátké době po skončení dlouhodobé soutěže jednotlivců a zároveň v době nejlepší formy sportovců. Domníváme se, že v šipkovém sportu je tímto obdobím přelom roku (také se v té době konají šampionáty PDC i WDF). Mistrovství republiky v listopadu (čím později tím lépe) tedy bude mít lepší sportovní úroveň než třeba v srpnu (dlouho po sezóně, dovolené, nerozehranost). Ideální by bylo najít termín někdy v polovině prosince (samozřejmě, pokud to nekoliduje s nějakým mezinárodním turnajem, hojně obsazovaným českými hráči).

ad Nová kategorie
Pokud se triplemixy hrají na evropských turnajích nezbývá, než si je "nacvičit". Po sportovní stránce je přítomnost šestí hráčů(ek) před terčem trochu problematická ("vychladnutí" má určitě vliv na kvalitu hry). Naši zástupci by měli navrhnout zrušení těchto soutěží. (Koná se vůbec valná hromada EDU?)

ad Kredity
Je víc a houšť. Shánění drobných, kapsy plné pětikorun nebo občasná "neposlušnost" automatů při vhazování mincí určitě nepřispívala ke kvalitě a kulturnosti vrcholných turnajů. Snad je to již minulostí navždy. Kredity se tedy budou muset platit pouze na regionálních masterech (taky zrušit!!!) a budou se vhazovat ve většině místních turnajích (dle pořadatele).

ad Odměny a startovné
Zvýšení startovného (to se bude kritizovat :-) a zvýšení odměn (to se bude líbit:-)...

ad Top RGP
Cíl č. 1. - Nejlepší hráči by měli hrát spolu co nejčastěji, aby se zlepšovali. A vzhledem k vyrovnanosti výkonnosti by měli hrát na delší formát (na více legů).
Cíl č. 2. - Slabší hráč by měl více hrát se silnějšími soupeři. Se slabými se nebude zlepšovat.
Cíl č. 3. - Hráči by si měli zahrát na těchto turnajích co nejvíce se silnými ale hratelnými soupeři.
Jestli se tyto cíle povede splnit, díky novému formátu republikového grandu, ukáže až čas, ale na první (i druhý) pohled se nám tato změna zdá velmi dobrá.

ad Započítávání turnajů
Jen jedenáct místních Open turnajů se bude započítávat do žebříčku. Možná až moc rychlá změna oproti současnému stavu ale asi nebude až tak moc vadit.

ad Nový software a nové webové stránky
Wuau!!! Pokud budou stránky alespoň stejně dobré jako stránky StČOŠS, bude to průlom do historie svazových republikových šipkařských webů.

ad Nový Šipkař
Ač tento časopis (noviny) považují někteří v dnešní internetovské době za anachronismus, má svůj nezastupitelný význam jak pro hráče, tak pro fanoušky. Ne každý (i když se tento stav prudce zlepšuje) má možnost „sedět“ u internetu, a pokud už, tak často jen krátkou, vymezenou dobu. Nemůže třeba dlouho hloubat nad informacemi který časopis přináší. Zkrátka: Ještě pořád je pro „strejce“ v hospodě časopis visící na nástěnce hlavním nebo jediným zdrojem informací.
Jinou věcí je kvalita informací. Každý se zajímá o něco jiného, a rád by si o tom přečetl. Takže následující připomínky berte za velmi subjektivní názory: (mimochodem, poslední číslo se nám (subjektivně) zdálo nejlepší za poslední dobu. (Možná i kvůli článku na, který reagujeme)
  • Chybí zápisy z valných hromad. Co svazy (funkcionáři) připravují se hráči dozvídají až následně (při nových pravidlech, novém turnaji atd.). Zkrátka zatím chybí větší komunikace svazů s hráči. A právě časopis by mohl být (ale s předstihem) jednou z možných cest, jak hráčů sdělit, co se děje, co se chystá atd.

  • Tabulky vítězů soutěží družstev jsou bez soupisek. To vadí např. i nám, autorům www.sipky.cz, když doplňujeme galerii vítězů v kapitole Historie.

  • Fotky vítězů jsou bez jmen. Nechceme, aby jejich jména byla vytesána do kamene :-), ale v časopise by měla být uvedena. Jsou to vítězové!

  • Kdo, kdy, s kým a jak hrál se často popisuje zmateným a nezáživným způsobem. Někdy by stačil pavouk posledních 4, 8 nebo 16 hráčů (podle místa). Chybí nám popis atmosféry turnaje… Z této podoby vyčnívají celkem zajímavé stránky ČŠO, na kterých ale zase často zaberou dost místa pozvánky na turnaje.

  • Chybí ročenka!!! Po skončení sezony nám velmi chybí ročenka (pevnější vazba, lepší papír, barva…) která je důležitá např. pro sponzory, kde by bylo uvedeno např.
    1) Organizační struktura (finance)
    2) Struktura turnajů
    3) Základní statistiky (počty družstev, hráčů…)
    4) Mezinárodní úspěchy (česky, ne převzaté ze zahraničních stránek bez interpunkce)
    5) Galerie vítězů

  • Možnost předplatného pro zájemce (platí i pro ročenku)

V krátké době (doufáme) bude následovat další článek, týkající se nových pravidel UŠO.
Autor: Bronislav